تبلیغات
فیزیوتراپیست ویدا مرزبان - آشنایی با رشته فیزیوتراپی
فیزیوتراپیست ویدا مرزبان
فیزیوتراپی مرکز درمان جامع هموفیلی ایران
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


فیزیوتراپیست ویدا مرزبان

عضو سازمان نظام پزشكی و عضو انجمن فیزیوتراپی ایران
مسئول فنی بخش فیزیوتراپی مرکز درمان جامع هموفیلی ایران

متخصص در ارزیابی و درمان ضایعات مفصل،ارتوپدی،اعصاب،روماتولوژی،آسیبهای ورزشی،ستون فقرات و...

شیفت صبح ساعت8 الی 13

مدیر وبلاگ :فیزیوتراپیست ویدا مرزبان
مطالب اخیر

 آشنایی با رشته فیزیوتراپی

..........

فیزیوتراپیست ویدا مرزبان

مسئول بخش فیزیوتراپی کانون هموفیلی ایران

........

فیزیوتراپی یکی از رشته های پزشکی و  توانبخشی است و توانبخشی مجموعه اقداماتی است که برای یک فرد معلول یا بیمار انجام می دهد. تا     بتواند از نظر جسمی – روانی – اجتماعی حداکثر توانائی و استقلال خویش را بدست آورد.و زندگیش را به حد طبیعی نزدیک سازد  

 کلمه فیزیوتراپی از دو بخش تشکیل شده است فیزیو به مفهوم عوامل فیزیکی و تراپی به معنای درمان است

فیزیوتراپی در واقع همان درمان فیزیکی است و بر خلاف رشته های دیگر طب که از داروها و مواد شیمیائی برای درمان بیمار استفاده می کند  از عوامل فیزیکی و مکانیکی جهت درمان نیاز نیازمندان بهره می برند وظیفه فیزیوتراپیست است که با بررسی علائم بیماران و وضعیت سلامتی آنها، مشکل بیمار را تشخیص داده و کار خود را آغاز کند.

فیزیوتراپیست برنامه های توان بخشی را بر روی بیماران در طی جلسات مختلف انجام می دهد و روند پیشرفت بیمار در طی جلسات مختلف را بررسی می کند.فیزیوتراپی نوعی درمان است که با صبر و حوصله آمیخته شده است.

بیمارانی که برای درمان و توانبخشی خود به فیزیوتراپیست مراجعه می کنند، باید بدانند که درمان آنها یک شبه صورت نمی گیرد و در طی یک مدت زمان، بهبودی خود را احساس خواهند کرد

 

اهداف فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست با به حداقل رساندن عوارض بیماریها و درمان بیماریها و نیز از بین بردن عوامل محدود کننده و ناتوان کننده در جهت مستقل نمودن بیمار در طول زندگی تلاش میکند و هدف آن پیشگیری از بیماری‌ ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد..

 

مهمترین روشهای درمانی در فیزیوتراپی عبارتند از :


۱) الکتروتراپی توسط دستگاههای گوناگون الکتریکی درد بیمار کاهش یافته و پروسه ترمیم بافتها را سرعت میبخشد .در این روش از موارد زیر استفاده می شود
الف) امواج مادون قرمز و ماوراء بنفش
ب) تحریکات الکتریکی پوستی
ج) امواج مافوق صوت
د) میدانهای الکتریکی و مغناطیسی
هـ) لیزر
۲) حرکت درمانی حرکت دادن قسمتهای مختلف بدن بوسیله خود بیمار یا متخصص فیزیوتراپی حرکت درمانی نامیده می شود این روش درمانی مورد استعمال وسیعی برای معالجه ضایعاتی بدن دارد خصوصاْ مدت زمانی که بیمار بستری است بایستی حرکت را شروع نمود تا از خشک شدن مفصل و سفت شدن مفصلهای جلوگیری نمود.
۳) حرکات دستی و ماساژ یکی از قدیمی ترین روشهای درمانی است که توسط متخصص فیزیوتراپی به کمک دست یا از طریق دستگاه ماساژ الکتریکی صورت می گیرد
۴) آبدرمانی یا هیدروتراپی در این روش از آب به شکل استخر یا حوضچه های آب گرم یا آب معدنی و …….. استفاده می شود.
  

اقدامات فیزیوتراپی

  

شرح حال  گیری

معاینه و ارزیابی بالینی

مشکل یابی و استدلال بالینی

تعیین اهداف درمانی

اجرای روشهای درمانی از قبیل الکتروتراپی، مانوال تراپی ، تمرین درمانی

راهنمایی و مشاوره به بیمار در خصوص نحوه اجرای فعالیت های روزمره


در کلینیک فیزیوتراپی چه اقداماتی برای بیمار انجام میشود

 

فیزیوتراپی نوعی بازپروری فیزیکی اندام ها است. با کمک فیزیوتراپی میتوان درد اندام ومفصل را کاهش داد، حرکات مفاصل را نرمتر و روان تر کرد و کلا به
بیمار این امکان را داد تا بهتر حرکت کند. در کلینیک فیزیوتراپی برای نیل به این مقصود از اقدامات زیر استفاده میشود:
.........................................................................................................................................................

                        تمرین درمانی

برگرداندن دامنه حرکتی مفاصل

وقتی بیمار برای مدتی بیحرکت شده و استراحت میکند و یا اندام بیمار مدتی در گچ بیحرکت میشود دچار خشکی مفاصل میگردد. کاهش دامنه حرکتی مفصلی در بیماری های مفصلی مانندانواع آرتریت ها و ساییدگی ها مفصلی هم وجود دارد. فیزیوتراپ کمک میکند تا این خشکی و محدودیت حرکتی بهتر شود.

بعد از اعمال جراحی بر روی اندام و مفاصل بیمار باید هر چه زودتر حرکت مفاصل اندام را شروع کند وگرنه دچار خشکی خواهد شد. فیزیوتراپ به بیمار کمک میکند تا دچار خشکی مفصلی نشود. فیزیوتراپ این کار را با انجام دادن حرکات نرمشی خاص در اندام بیمار انجام میدهد. وی همچنین به بیمار آموزش میدهد که چگونه خودش این حرکات را در منزل انجام دهد

 

برگرداندن قدرت به عضلات اندام

بسیاری از دردها مانند کمردرد و یا درد ناشی از کندرومالاسی کشکک با تقویت عضلات اندام بهبود یافته یا حداقل بهتر میشوند. همچنین تقویت عضلات اندام در بازپروری بیمار بعد از انجام عمل جراحی و یا مدتی بیحرکتی اندام در گچ بسیار اهمیت دارد. فیزیوتراپ برای تقویت عضلات از نرمش های خاصی استفاده میکند. وی به بیمار کمک میکند تا این نرمش ها را انجام داده و به وی یاد میدهد تا چگونه آنها را در منزل انجام دهد.

 

نرمش های تعادلی

بعد از سکته مغزی یا بعضی آسیب های مغزی و نخاع بیمار باید یاد بگیرد که چگونه در هنگام ایستادن و راه رفتن تعادل خود را حفظ کند. همچنین بعد از بسیاری از اعمال جراحی ارتوپدی مانند بازسازی رباط صلیبی، بدست آوردن هماهنگی و تعادل بین عضلات اندام اهمیت بسیار دارد. فیزیوتراپ به بیمار کمک میکند تا با انجام حرکاتی این تعادل و هماهنگی را بدست آورد.


مکانوتراپی

منظور از مکانوتراپی استفاده از وسایل مكانیكی از قبیل وزنه، فنر، دوچرخه ثابت، تخته تعادل، پارالل می‌باشد كه برای افزایش قدرت، استقامت عضلانی و افزایش یا حفظ دامنه حركتی مفاصل بدن بكار می‌رود.

برخی از وسایلی که در این بخش استفاده می شود عبارتند از :

 صندلی کوادریسپس

 این صندلی جهت تقویت عضلات قدامی زانو ( کوادر ) طراحی گردیده است. دو اهرم که به وزنه های قابل تنظیم وصل می باشند در قسمت قدامی ساق نزدیک مچ قرار می گیرند و در مقابل حرکت صاف نمودن پا مقاومت ایجاد می کنند. محل اعمال این مقاومت، میزان آن و زاویه نشستن فرد روی صندلی توسط کاربر قابل تنظیم می باشد. البته با ایجاد تغییر در زاویه اهرمها میتوان عضلات پشتی ران (کوادر ) را نیز تقویت کرد.

 

اسلینگ،فنر،قرقره

 وسیله ای از جنس پارچه های مقاوم نظیر برزنت كه در شكل ها و ابعاد گوناگون ساخته شده اند و داری حلقه هایی جهت اتصال طناب می باشند. می توان این وسایل را دور اندام ها یا تنه پیچید و به وزنه ها دلخواه وصل نمود و یا با استفاده این وسیله با فنر یا قرقره به حرکات تقویتی زیر فریم پرداخت.

 فریم

فریمی كه یك تخت معاینه بطور كامل در آن قابل قرار گرفتن می باشد و از سه جهت دارای دیواره های مشبك بوده و وسایلی مانند فنرهای تمرین درمانی به آن ثابت می گردد و بیماران می توانند به تمرینات ورزشی مخصوص بپردازند.

شولدر ویل

یك چرخ مشابه سكان كشتی است كه فرد از روبرو یا كنار آنرا گرفته و می چرخاند. معمولا از این وسیله برای افزایش دامنه حرکتی مفصل شانه استفاده می گردد.

پارالل بار

 وسیله ای است شبیه شکل بالا که از آن برای باز آموزی راه رفتن و حرکات در بیمارانی که دچار ناتوانی حرکتی یا ضعف در اندام تحتانی شده اند استفاده می شود.

C.P.M

وسیله ای است مکانیکی که از آن برای رفع محدودیتها در اندامهای تحتانی ( زانو و لگن) استفاده می شود.

دوچرخه ثابت

از این وسیله نیز برای تقویت و تحرک پذیری ماهیچه ها و افزایش استقامت آن و در بعضی موارد رفع محدودیتها استفاده می شود.

 الکتروتراپی

 

دستگاه‌های مورد استفاده در الکتروتراپی با هدف کاهش درد، کاهش اسپاسم، کاهش چسبندگی، بازتوانی و تقویت عضلات بیماران به صورت زیر تقسیم بندی می‌شود.

استفاده از اشعه مادون قرمز

 ( Infra Red):

 اشعه مادون قرمز جریانی با طول موج 1000 تا 40 هزار آنگسترم است که وقتی با بدن برخورد می‌کند به گرما تبدیل شده و باعث افزایش جریان خون در نقطه درمان می‌شود و در نتیجه باعث بهبود تغذیه و دور شدن مواد زایدی می‌شود که به علت سیکل درد ایجاد شده‌اند.
این روش برای کاهـــش درد،‌ کاهش اسپـاسم،‌ کاهـش سفتـی،‌ افزایش دامنه حرکتی،‌ صدمات و ضایعات ورزشی،‌ آماده سازی بیمار برای انجام حرکات‌ ورزشی‌ و تکنیک‌های ‌درمانی استفاده می‌شود.

استفاده از کیسه داغ ( Hot Pak ):

 کیسه مخصوصی است که از مواد معدنی خاصی ساخته شده و در آب داغ قرار می گیرد ، دارای گرمای مرطوب بوده و ضمن گرم نمودن ناحیه مورد درمان با خاصیت افزایش گردش خون در ناحیه درمان کاربردهای زیر را دارد.
از این روش برای کاهش اسپاسـم، کاهــش درد، کاهش‌چسبندگی،‌ کاهش سفتی بافت نرم،‌ افزایش دامنه حرکتی، کاهش گرفتگی عضله و آماده‌سازی‌‌ بیمار‌ برای‌ انجام‌ حرکات‌ ورزشی‌ و تکنیک‌های‌ درمانی استفاده می‌شود.

استفاده از امواج مافوق صوت ( Ultra Sound): 

اشعه مافوق صوت با فرکانس بیش از 20 هزار هرتز و شدت 5/0 تا 3 ولت بر سانتی‌متر با عمق نفوذ حدود 5 سانتی‌متر که با ایجاد گرمای عمقی در بدن باعث افزایش گردش خون و نفوذ پذیری غشای سلولی و نیز تخلیه منطقه درمان از مواد دردزا می‌شود.
از این روش برای از بین بردن چسبندگـی، کاهش التهاب،‌ کاهش اسپاسم عضلانی، کاهش درد، آزاد‌سازی‌‌ بافت‌ از مواد دردزا و افزایش‌دامنه‌حرکتی استفاده می‌شود.


استفاده از جریان گالوانیک

در عضلاتی که به علت قطع عصب و یا ضایعه عصبی قادر به انقباض نیستند، زمان تحریک بالایی لازم است تا جریان به همه فیبر‌های عضله برسد و باعث انقباض آن عضله شود و جریان گالوانیک با شدت 5/0 تا 5/2 میلی آمپر، ولتاژ کمتر از 100 ولت، زمان تحریک 100 و 300 و 1000 و 3000 میلی ثانیه را انتخاب کرده و باعث انقباض عضله ‌شوند.
از این روش جهت ضایعات نخاعی،‌ قطع عصب و نروپاتی‌های شدید استفاده می‌شود.


 

 

استفاده از جریان فارادیک:

 جریانی با زمان تحریک کوتاه است یعنی با زمان تحریک 1/0 و 3/0 و 1 و 3

 میلی‌ثانیه و در مواردی که عصب سالم بوده ولی عضله توانایی لازم برای انقباض را ندارد به کار می‌رود.
از این روش برای توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی،‌ بیماران ناتوان و نرو پاتی‌های خفیف و میو پاتی‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از جریان‌های پرفرکانس:‌

در این جریان از تداخل دو جریان پرفرکانس، یک جریان مدوله شده کم فرکانس ایجاد می‌شود که امواج 2000 هرتز آن جهت تقویت عضلات عمقی و امواج 4000 هرتز جهت کاهش درد و اسپاسم استفاده می‌شود.
از این روش برای کــاهــش درد، کاهش التهاب،‌ تقویت عضلات، کــاهــش ادم، بازپروری عضلات و درمان‌ بی‌اختیاری ‌ادرار استفاده می‌شود.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS):

 یعنی با استفاده از جریان الکتریکی از طریق پوست باعث تحریک عصب ناحیه درمان شویم و جریانی با فرکانس 50 تا 150 هرتز است که شدت آن بین 12 تا 30 میلی آمپر است که با اشکال مختلف و به صورت ضربه‌ای و نرمال طراحی شده است و از طریق بسته شدن دریچه درد و ترشح آندروفین باعث تسکین درد می‌شود.
از این روش جهت کاهش‌ دردهای عصبی،‌ کاهــش اسپاسم، کاهش دردهای متعاقب اعمال جراحی،‌ کاهش ‌دردهای ‌متعاقب‌ صدمات ‌و ضایعات ‌ورزشی، کاهش دردهای مزمن و مداوم مثل کمر درد و سردرد استفاده می‌شود.


استفاده از اشعه لیزر

لیزر از جمله روش‌های پرطرفدار در بسیاری از رشته‌ها به‌ویژه در فیزیوتراپی است. در فیزیوتراپی از لیزر کم توان جهت ترمیم و کاهش درد، کاهش التهاب، کاهش چسبندگی و تاندونیت و بورسیت و ... استفاده می‌شود

استفاده از دستگاه کرایوتراپی: Cryo 6

 برترین دستگاه سرمادرمانی است که با دمیدن جریان هوای سرد و پایین

 آوردن دما تا -30 درجه، منجر به کاهش تورم و درد می گردد. (کاهش درد، کاهش تورم، افزایش تراکم بافت عضلانی، افزایش متابولیسم، کاهش ادم و آماس)

استفاده از دستگاه BEAUTISTIM680B:

این دستگاه دارای شش کانال میباشد و علاوه بر جریانهای

 TENS,FARADIC,FESدارای برنامه های اختصاصی برای لاغری هم میباشد.

 

نوع مطلب : فیزیوتراپی، تعریف فیزیوتراپی، 
برچسب ها : تعریف فیزیوتراپی، فیزیوتراپی، آشنایی با رشته فیزیوتراپی، فیزیوتراپی چیست؟، فیزیوتراپیست کیست؟، مکانوتراپی، الکتروتراپی،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 29 آبان 1394
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:47 ب.ظ
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed
in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there!

Thank you
چهارشنبه 23 آبان 1397 01:13 ب.ظ
I pay a quick visit day-to-day a few blogs and blogs to read posts, but this
blog provides feature based writing.
سه شنبه 22 آبان 1397 11:13 ق.ظ
Can I just say what a comfort to uncover an individual who really understands
what they're talking about on the web. You definitely realize how
to bring an issue to light and make it important. More
people have to look at this and understand this side of the story.
It's surprising you are not more popular since you surely
have the gift.
دوشنبه 21 آبان 1397 07:32 ب.ظ
I read this article fully regarding the comparison of hottest and earlier technologies,
it's remarkable article.
شنبه 19 آبان 1397 05:41 ق.ظ
Hi there, I wish for to subscribe for this blog to
obtain newest updates, thus where can i do it please assist.
جمعه 18 آبان 1397 06:34 ق.ظ
Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous
to and you are just too magnificent. I really like what you have acquired here, really like
what you're stating and the way in which you say
it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
I cant wait to read much more from you. This is really a wonderful
web site.
دوشنبه 14 آبان 1397 08:17 ق.ظ
Quest bars cheap fitnesstipsnew1 quest bars cheap 516999410492780544 quest
bars cheap
Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide
credit and sources back to your webpage? My blog is in the exact same area of interest as yours
and my visitors would genuinely benefit from some of the information you present here.
Please let me know if this ok with you. Regards!

Quest bars cheap fitnesstipsnew1 quest bars cheap 516999410492780544 quest
bars cheap
یکشنبه 13 آبان 1397 11:17 ق.ظ
You're so interesting! I don't believe I've
read anything like that before. So wonderful to find another person with a few original thoughts on this issue.

Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with some originality!
شنبه 12 آبان 1397 03:57 ب.ظ
Having read this I thought it was really enlightening.
I appreciate you spending some time and effort to put this
information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting.

But so what, it was still worth it!
یکشنبه 6 آبان 1397 06:37 ق.ظ
I truly love your website.. Great colors & theme.

Did you create this site yourself? Please reply back as I'm hoping to create my very own website and would
like to learn where you got this from or exactly what the theme is
named. Kudos!
شنبه 5 آبان 1397 10:38 ب.ظ
Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
چهارشنبه 2 آبان 1397 04:44 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.

The sketch is attractive, your authored material stylish.
nonetheless, you command get got an nervousness
over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come
more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.
سه شنبه 24 مهر 1397 03:34 ب.ظ
It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be
happy. I have read this post and if I could I wish
to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article.
I wish to read even more things about it!
دوشنبه 16 مهر 1397 06:35 ق.ظ
Hi, every time i used to check weblog posts here early in the
dawn, as i enjoy to gain knowledge of more and more.
یکشنبه 15 مهر 1397 07:35 ب.ظ
It's actually a great and helpful piece of information. I am glad that you shared
this useful information with us. Please keep us informed like this.

Thanks for sharing.
جمعه 13 مهر 1397 05:44 ق.ظ
I have read so many articles concerning the blogger lovers however this piece of writing is actually a fastidious piece of writing,
keep it up.
دوشنبه 30 مرداد 1396 01:01 ب.ظ
Now I am going to do my breakfast, once having my breakfast coming
again to read further news.
دوشنبه 23 مرداد 1396 06:15 ب.ظ
This is the perfect site for anybody who wishes
to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to
argue with you (not that I really will need to…HaHa). You
definitely put a new spin on a topic that has been written about for a long
time. Excellent stuff, just wonderful!
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:00 ق.ظ
Hey there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and
starting a new initiative in a community in the
same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have
done a marvellous job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی