فیزیوتراپیست ویدا مرزبان
فیزیوتراپی مرکز درمان جامع هموفیلی ایران
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


فیزیوتراپیست ویدا مرزبان

عضو سازمان نظام پزشكی و عضو انجمن فیزیوتراپی ایران
مسئول فنی بخش فیزیوتراپی مرکز درمان جامع هموفیلی ایران

متخصص در ارزیابی و درمان ضایعات مفصل،ارتوپدی،اعصاب،روماتولوژی،آسیبهای ورزشی،ستون فقرات و...

شیفت صبح ساعت8 الی 13

مدیر وبلاگ :فیزیوتراپیست ویدا مرزبان
مطالب اخیر

 آشنایی با رشته فیزیوتراپی

..........

فیزیوتراپیست ویدا مرزبان

مسئول بخش فیزیوتراپی کانون هموفیلی ایران

........

فیزیوتراپی یکی از رشته های پزشکی و  توانبخشی است و توانبخشی مجموعه اقداماتی است که برای یک فرد معلول یا بیمار انجام می دهد. تا     بتواند از نظر جسمی – روانی – اجتماعی حداکثر توانائی و استقلال خویش را بدست آورد.و زندگیش را به حد طبیعی نزدیک سازد  

 کلمه فیزیوتراپی از دو بخش تشکیل شده است فیزیو به مفهوم عوامل فیزیکی و تراپی به معنای درمان است

فیزیوتراپی در واقع همان درمان فیزیکی است و بر خلاف رشته های دیگر طب که از داروها و مواد شیمیائی برای درمان بیمار استفاده می کند  از عوامل فیزیکی و مکانیکی جهت درمان نیاز نیازمندان بهره می برند وظیفه فیزیوتراپیست است که با بررسی علائم بیماران و وضعیت سلامتی آنها، مشکل بیمار را تشخیص داده و کار خود را آغاز کند.

فیزیوتراپیست برنامه های توان بخشی را بر روی بیماران در طی جلسات مختلف انجام می دهد و روند پیشرفت بیمار در طی جلسات مختلف را بررسی می کند.فیزیوتراپی نوعی درمان است که با صبر و حوصله آمیخته شده است.

بیمارانی که برای درمان و توانبخشی خود به فیزیوتراپیست مراجعه می کنند، باید بدانند که درمان آنها یک شبه صورت نمی گیرد و در طی یک مدت زمان، بهبودی خود را احساس خواهند کرد

 

اهداف فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست با به حداقل رساندن عوارض بیماریها و درمان بیماریها و نیز از بین بردن عوامل محدود کننده و ناتوان کننده در جهت مستقل نمودن بیمار در طول زندگی تلاش میکند و هدف آن پیشگیری از بیماری‌ ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد..

 

مهمترین روشهای درمانی در فیزیوتراپی عبارتند از :


۱) الکتروتراپی توسط دستگاههای گوناگون الکتریکی درد بیمار کاهش یافته و پروسه ترمیم بافتها را سرعت میبخشد .در این روش از موارد زیر استفاده می شود
الف) امواج مادون قرمز و ماوراء بنفش
ب) تحریکات الکتریکی پوستی
ج) امواج مافوق صوت
د) میدانهای الکتریکی و مغناطیسی
هـ) لیزر
۲) حرکت درمانی حرکت دادن قسمتهای مختلف بدن بوسیله خود بیمار یا متخصص فیزیوتراپی حرکت درمانی نامیده می شود این روش درمانی مورد استعمال وسیعی برای معالجه ضایعاتی بدن دارد خصوصاْ مدت زمانی که بیمار بستری است بایستی حرکت را شروع نمود تا از خشک شدن مفصل و سفت شدن مفصلهای جلوگیری نمود.
۳) حرکات دستی و ماساژ یکی از قدیمی ترین روشهای درمانی است که توسط متخصص فیزیوتراپی به کمک دست یا از طریق دستگاه ماساژ الکتریکی صورت می گیرد
۴) آبدرمانی یا هیدروتراپی در این روش از آب به شکل استخر یا حوضچه های آب گرم یا آب معدنی و …….. استفاده می شود.
  

اقدامات فیزیوتراپی

  

شرح حال  گیری

معاینه و ارزیابی بالینی

مشکل یابی و استدلال بالینی

تعیین اهداف درمانی

اجرای روشهای درمانی از قبیل الکتروتراپی، مانوال تراپی ، تمرین درمانی

راهنمایی و مشاوره به بیمار در خصوص نحوه اجرای فعالیت های روزمره


در کلینیک فیزیوتراپی چه اقداماتی برای بیمار انجام میشود

 

فیزیوتراپی نوعی بازپروری فیزیکی اندام ها است. با کمک فیزیوتراپی میتوان درد اندام ومفصل را کاهش داد، حرکات مفاصل را نرمتر و روان تر کرد و کلا به
بیمار این امکان را داد تا بهتر حرکت کند. در کلینیک فیزیوتراپی برای نیل به این مقصود از اقدامات زیر استفاده میشود:
.........................................................................................................................................................

                        تمرین درمانی

برگرداندن دامنه حرکتی مفاصل

وقتی بیمار برای مدتی بیحرکت شده و استراحت میکند و یا اندام بیمار مدتی در گچ بیحرکت میشود دچار خشکی مفاصل میگردد. کاهش دامنه حرکتی مفصلی در بیماری های مفصلی مانندانواع آرتریت ها و ساییدگی ها مفصلی هم وجود دارد. فیزیوتراپ کمک میکند تا این خشکی و محدودیت حرکتی بهتر شود.

بعد از اعمال جراحی بر روی اندام و مفاصل بیمار باید هر چه زودتر حرکت مفاصل اندام را شروع کند وگرنه دچار خشکی خواهد شد. فیزیوتراپ به بیمار کمک میکند تا دچار خشکی مفصلی نشود. فیزیوتراپ این کار را با انجام دادن حرکات نرمشی خاص در اندام بیمار انجام میدهد. وی همچنین به بیمار آموزش میدهد که چگونه خودش این حرکات را در منزل انجام دهد

 

برگرداندن قدرت به عضلات اندام

بسیاری از دردها مانند کمردرد و یا درد ناشی از کندرومالاسی کشکک با تقویت عضلات اندام بهبود یافته یا حداقل بهتر میشوند. همچنین تقویت عضلات اندام در بازپروری بیمار بعد از انجام عمل جراحی و یا مدتی بیحرکتی اندام در گچ بسیار اهمیت دارد. فیزیوتراپ برای تقویت عضلات از نرمش های خاصی استفاده میکند. وی به بیمار کمک میکند تا این نرمش ها را انجام داده و به وی یاد میدهد تا چگونه آنها را در منزل انجام دهد.

 

نرمش های تعادلی

بعد از سکته مغزی یا بعضی آسیب های مغزی و نخاع بیمار باید یاد بگیرد که چگونه در هنگام ایستادن و راه رفتن تعادل خود را حفظ کند. همچنین بعد از بسیاری از اعمال جراحی ارتوپدی مانند بازسازی رباط صلیبی، بدست آوردن هماهنگی و تعادل بین عضلات اندام اهمیت بسیار دارد. فیزیوتراپ به بیمار کمک میکند تا با انجام حرکاتی این تعادل و هماهنگی را بدست آورد.


مکانوتراپی

منظور از مکانوتراپی استفاده از وسایل مكانیكی از قبیل وزنه، فنر، دوچرخه ثابت، تخته تعادل، پارالل می‌باشد كه برای افزایش قدرت، استقامت عضلانی و افزایش یا حفظ دامنه حركتی مفاصل بدن بكار می‌رود.

برخی از وسایلی که در این بخش استفاده می شود عبارتند از :

 صندلی کوادریسپس

 این صندلی جهت تقویت عضلات قدامی زانو ( کوادر ) طراحی گردیده است. دو اهرم که به وزنه های قابل تنظیم وصل می باشند در قسمت قدامی ساق نزدیک مچ قرار می گیرند و در مقابل حرکت صاف نمودن پا مقاومت ایجاد می کنند. محل اعمال این مقاومت، میزان آن و زاویه نشستن فرد روی صندلی توسط کاربر قابل تنظیم می باشد. البته با ایجاد تغییر در زاویه اهرمها میتوان عضلات پشتی ران (کوادر ) را نیز تقویت کرد.

 

اسلینگ،فنر،قرقره

 وسیله ای از جنس پارچه های مقاوم نظیر برزنت كه در شكل ها و ابعاد گوناگون ساخته شده اند و داری حلقه هایی جهت اتصال طناب می باشند. می توان این وسایل را دور اندام ها یا تنه پیچید و به وزنه ها دلخواه وصل نمود و یا با استفاده این وسیله با فنر یا قرقره به حرکات تقویتی زیر فریم پرداخت.

 فریم

فریمی كه یك تخت معاینه بطور كامل در آن قابل قرار گرفتن می باشد و از سه جهت دارای دیواره های مشبك بوده و وسایلی مانند فنرهای تمرین درمانی به آن ثابت می گردد و بیماران می توانند به تمرینات ورزشی مخصوص بپردازند.

شولدر ویل

یك چرخ مشابه سكان كشتی است كه فرد از روبرو یا كنار آنرا گرفته و می چرخاند. معمولا از این وسیله برای افزایش دامنه حرکتی مفصل شانه استفاده می گردد.

پارالل بار

 وسیله ای است شبیه شکل بالا که از آن برای باز آموزی راه رفتن و حرکات در بیمارانی که دچار ناتوانی حرکتی یا ضعف در اندام تحتانی شده اند استفاده می شود.

C.P.M

وسیله ای است مکانیکی که از آن برای رفع محدودیتها در اندامهای تحتانی ( زانو و لگن) استفاده می شود.

دوچرخه ثابت

از این وسیله نیز برای تقویت و تحرک پذیری ماهیچه ها و افزایش استقامت آن و در بعضی موارد رفع محدودیتها استفاده می شود.

 الکتروتراپی

 

دستگاه‌های مورد استفاده در الکتروتراپی با هدف کاهش درد، کاهش اسپاسم، کاهش چسبندگی، بازتوانی و تقویت عضلات بیماران به صورت زیر تقسیم بندی می‌شود.

استفاده از اشعه مادون قرمز

 ( Infra Red):

 اشعه مادون قرمز جریانی با طول موج 1000 تا 40 هزار آنگسترم است که وقتی با بدن برخورد می‌کند به گرما تبدیل شده و باعث افزایش جریان خون در نقطه درمان می‌شود و در نتیجه باعث بهبود تغذیه و دور شدن مواد زایدی می‌شود که به علت سیکل درد ایجاد شده‌اند.
این روش برای کاهـــش درد،‌ کاهش اسپـاسم،‌ کاهـش سفتـی،‌ افزایش دامنه حرکتی،‌ صدمات و ضایعات ورزشی،‌ آماده سازی بیمار برای انجام حرکات‌ ورزشی‌ و تکنیک‌های ‌درمانی استفاده می‌شود.

استفاده از کیسه داغ ( Hot Pak ):

 کیسه مخصوصی است که از مواد معدنی خاصی ساخته شده و در آب داغ قرار می گیرد ، دارای گرمای مرطوب بوده و ضمن گرم نمودن ناحیه مورد درمان با خاصیت افزایش گردش خون در ناحیه درمان کاربردهای زیر را دارد.
از این روش برای کاهش اسپاسـم، کاهــش درد، کاهش‌چسبندگی،‌ کاهش سفتی بافت نرم،‌ افزایش دامنه حرکتی، کاهش گرفتگی عضله و آماده‌سازی‌‌ بیمار‌ برای‌ انجام‌ حرکات‌ ورزشی‌ و تکنیک‌های‌ درمانی استفاده می‌شود.

استفاده از امواج مافوق صوت ( Ultra Sound): 

اشعه مافوق صوت با فرکانس بیش از 20 هزار هرتز و شدت 5/0 تا 3 ولت بر سانتی‌متر با عمق نفوذ حدود 5 سانتی‌متر که با ایجاد گرمای عمقی در بدن باعث افزایش گردش خون و نفوذ پذیری غشای سلولی و نیز تخلیه منطقه درمان از مواد دردزا می‌شود.
از این روش برای از بین بردن چسبندگـی، کاهش التهاب،‌ کاهش اسپاسم عضلانی، کاهش درد، آزاد‌سازی‌‌ بافت‌ از مواد دردزا و افزایش‌دامنه‌حرکتی استفاده می‌شود.


استفاده از جریان گالوانیک

در عضلاتی که به علت قطع عصب و یا ضایعه عصبی قادر به انقباض نیستند، زمان تحریک بالایی لازم است تا جریان به همه فیبر‌های عضله برسد و باعث انقباض آن عضله شود و جریان گالوانیک با شدت 5/0 تا 5/2 میلی آمپر، ولتاژ کمتر از 100 ولت، زمان تحریک 100 و 300 و 1000 و 3000 میلی ثانیه را انتخاب کرده و باعث انقباض عضله ‌شوند.
از این روش جهت ضایعات نخاعی،‌ قطع عصب و نروپاتی‌های شدید استفاده می‌شود.


 

 

استفاده از جریان فارادیک:

 جریانی با زمان تحریک کوتاه است یعنی با زمان تحریک 1/0 و 3/0 و 1 و 3

 میلی‌ثانیه و در مواردی که عصب سالم بوده ولی عضله توانایی لازم برای انقباض را ندارد به کار می‌رود.
از این روش برای توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی،‌ بیماران ناتوان و نرو پاتی‌های خفیف و میو پاتی‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از جریان‌های پرفرکانس:‌

در این جریان از تداخل دو جریان پرفرکانس، یک جریان مدوله شده کم فرکانس ایجاد می‌شود که امواج 2000 هرتز آن جهت تقویت عضلات عمقی و امواج 4000 هرتز جهت کاهش درد و اسپاسم استفاده می‌شود.
از این روش برای کــاهــش درد، کاهش التهاب،‌ تقویت عضلات، کــاهــش ادم، بازپروری عضلات و درمان‌ بی‌اختیاری ‌ادرار استفاده می‌شود.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS):

 یعنی با استفاده از جریان الکتریکی از طریق پوست باعث تحریک عصب ناحیه درمان شویم و جریانی با فرکانس 50 تا 150 هرتز است که شدت آن بین 12 تا 30 میلی آمپر است که با اشکال مختلف و به صورت ضربه‌ای و نرمال طراحی شده است و از طریق بسته شدن دریچه درد و ترشح آندروفین باعث تسکین درد می‌شود.
از این روش جهت کاهش‌ دردهای عصبی،‌ کاهــش اسپاسم، کاهش دردهای متعاقب اعمال جراحی،‌ کاهش ‌دردهای ‌متعاقب‌ صدمات ‌و ضایعات ‌ورزشی، کاهش دردهای مزمن و مداوم مثل کمر درد و سردرد استفاده می‌شود.


استفاده از اشعه لیزر

لیزر از جمله روش‌های پرطرفدار در بسیاری از رشته‌ها به‌ویژه در فیزیوتراپی است. در فیزیوتراپی از لیزر کم توان جهت ترمیم و کاهش درد، کاهش التهاب، کاهش چسبندگی و تاندونیت و بورسیت و ... استفاده می‌شود

استفاده از دستگاه کرایوتراپی: Cryo 6

 برترین دستگاه سرمادرمانی است که با دمیدن جریان هوای سرد و پایین

 آوردن دما تا -30 درجه، منجر به کاهش تورم و درد می گردد. (کاهش درد، کاهش تورم، افزایش تراکم بافت عضلانی، افزایش متابولیسم، کاهش ادم و آماس)

استفاده از دستگاه BEAUTISTIM680B:

این دستگاه دارای شش کانال میباشد و علاوه بر جریانهای

 TENS,FARADIC,FESدارای برنامه های اختصاصی برای لاغری هم میباشد.

 

نوع مطلب : فیزیوتراپی، تعریف فیزیوتراپی، 
برچسب ها : تعریف فیزیوتراپی، فیزیوتراپی، آشنایی با رشته فیزیوتراپی، فیزیوتراپی چیست؟، فیزیوتراپیست کیست؟، مکانوتراپی، الکتروتراپی،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 29 آبان 1394
چهارشنبه 9 بهمن 1398 02:02 ق.ظ
I always spent my half an hour to read this web site's content every day along with a mug of coffee.
جمعه 4 بهمن 1398 09:25 ق.ظ
I am curious to find out what blog system you have been using?
I'm having some minor security problems with my latest blog and I would like to
find something more safe. Do you have any suggestions?
جمعه 27 دی 1398 01:58 ق.ظ
I used to be able to find good advice from your content.
چهارشنبه 11 دی 1398 06:59 ق.ظ
Wow! This blog looks exactly like my old one! It's on a totally different subject
but it has pretty much the same page layout and design. Superb
choice of colors!
یکشنبه 8 دی 1398 02:59 ب.ظ
I read this article completely concerning the difference of hottest and earlier technologies, it's remarkable article.
جمعه 29 آذر 1398 06:02 ق.ظ
Nice blog! Is your theme custom made or did you download it
from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really
make my blog jump out. Please let me know where you got your theme.

Thanks a lot
یکشنبه 24 آذر 1398 02:26 ب.ظ
I'm amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that's both
equally educative and interesting, and let me tell you, you've hit the nail on the head.
The problem is something too few men and women are speaking intelligently about.

I'm very happy I found this during my search for
something relating to this.
چهارشنبه 20 آذر 1398 07:59 ب.ظ
My family members always say that I am wasting my time here at net, but I
know I am getting experience all the time by reading thes good articles or reviews.
دوشنبه 18 آذر 1398 02:54 ب.ظ
Greetings! I've been following your web site for some time
now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Houston Texas!
Just wanted to mention keep up the excellent job!
دوشنبه 11 آذر 1398 10:18 ب.ظ
Awesome post.
دوشنبه 11 آذر 1398 12:50 ق.ظ
It's awesome for me to have a site, which is useful for my knowledge.
thanks admin
سه شنبه 5 آذر 1398 04:21 ب.ظ
Awesome! Its really awesome post, I have got
much clear idea regarding from this article.
دوشنبه 4 آذر 1398 10:05 ب.ظ
Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am experiencing problems with
your RSS. I don't know the reason why I cannot join it.
Is there anybody else getting the same RSS issues? Anybody who knows the solution will you kindly respond?
Thanx!!
دوشنبه 4 آذر 1398 02:18 ق.ظ
What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity concerning unpredicted emotions.
دوشنبه 13 آبان 1398 05:54 ب.ظ
It's not my first time to pay a quick visit this site, i am browsing this web site dailly
and get pleasant information from here every day.
شنبه 20 مهر 1398 02:16 ب.ظ
hi!,I really like your writing very a lot! share we communicate extra approximately your article on AOL?
I need an expert in this area to resolve my problem.

May be that's you! Taking a look ahead to peer you.
شنبه 16 شهریور 1398 10:13 ق.ظ
each time i used to read smaller content that as well clear their motive, and that is also
happening with this article which I am reading at this
place.
چهارشنبه 13 شهریور 1398 11:02 ب.ظ
obviously like your web site but you have to take
a look at the spelling on several of your posts.
Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform
the reality nevertheless I'll definitely come again again.
شنبه 2 شهریور 1398 07:32 ب.ظ
No matter if some one searches for his necessary thing,
therefore he/she needs to be available that in detail,
so that thing is maintained over here.
پنجشنبه 24 مرداد 1398 03:55 ق.ظ
Genuinely when someone doesn't understand afterward
its up to other people that they will help, so here it
happens.
جمعه 11 مرداد 1398 11:10 ق.ظ
Heya are using Wordpress for your site platform? I'm new to
the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
Any help would be really appreciated! pof natalielise
سه شنبه 1 مرداد 1398 02:59 ب.ظ
Hello, just wanted to tell you, I liked this post. It was practical.
Keep on posting!
شنبه 29 تیر 1398 11:55 ق.ظ
I enjoy what you guys are usually up too. Such clever work
and exposure! Keep up the great works guys I've added you guys to our blogroll.
پنجشنبه 27 تیر 1398 04:40 ب.ظ
Amazing! Its actually remarkable article, I have got much clear idea about from this
piece of writing.
شنبه 8 تیر 1398 08:14 ق.ظ
wonderful submit, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this.
You must proceed your writing. I'm sure, you have a great readers' base already!
شنبه 1 تیر 1398 05:32 ق.ظ
you are in point of fact a just right webmaster. The
web site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing
any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece.
you've done a wonderful task on this topic!
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:43 ب.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again here regularly.
I am quite certain I'll learn many new stuff right here!
Good luck for the next!
جمعه 24 خرداد 1398 02:51 ب.ظ
Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering if
you knew where I could locate a captcha plugin for my
comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?

Thanks a lot!
جمعه 17 خرداد 1398 03:54 ق.ظ
Keep this going please, great job!
جمعه 17 خرداد 1398 01:52 ق.ظ
Touche. Sound arguments. Keep up the amazing work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو